Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.
Kasım 24, 2020, 08:06:47 ÖÖ

FORUM ŞU AN İÇİN (ÖZEL BÖLÜMLER HARİÇ) TÜM ZİYARETÇİLERE AÇIKTIR.
EMEĞE SAYGI AÇISINDAN ALINTILARIN MUTLAKA KAYNAK GÖSTERİLMESİ RİCA OLUNUR.

Ana Sayfa Ana Sayfa Yardım Ara Giriş Yap Kayıt
+  Hay-NS Yazılım
|-+  DELPHİ KÖŞESİ
| |-+  Delphi Programlama
| | |-+  Delphi Makaleler
| | | |-+  Delphide Kod Temlateleri Oluşturmak ve Kullanmak
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Bu Konuyu Gönder Yazdır
Gönderen Konu: Delphide Kod Temlateleri Oluşturmak ve Kullanmak  (Okunma Sayısı 10070 defa)
LastCoder
Yüksel DEMİRCİOĞLU
Aday
*

Rep Puanı: +0/-0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

« : Ekim 20, 2006, 10:12:35 ÖÖ »

Arkadaslar.Merhaba.

Bu yazimizda da delphide hazir kodlar olusturarak onlari kullanmayi ögrenecegiz.

Mesela if then else deyimini kullanacagimiz zaman i harfine basar ve sonra CTRL+J harfine basariz delphi bize if then else kalibini olusturur.Bize ise sadece bosluklari doldurmak kalir.Iste böyle çok kullandigimiz bize herzaman lazim olabilecek kod kaliplari varsa bunlari delphiye tanitarak bu sekilde kulllanip zamandan tasarruf edebiliriz.

Bunu söyle yapabiliriz.Delphi idesinde Tools-Editor Options menülerine tiklayinca karsimiza Editor Properties diye gelen pencereden Source Options tabina tiklayarak açilan tabdan Edit Code Templates yazan butona tiklarsaniz karsiniza bu kod kaliplarinin yer aldigi bir pencere gelirBu pencerede üstte Add butonuna tiklarsaniz küçük bir pencere daha gelir.Burada da Shortcut Name yazan yere kendimiz için hatirlayacagimiz kisa bir rumuz verecegiz.

Buradan sonrasini isterseniz örnekle devam ettirelim.Mesela ben ShowMessage olayini pek sevmem.Sessizdir.Yeteri kadar dikkat çekmez.ApplicationMessageBox kullanirim.Bunun kalibini olusturalim.Zaten vardir diyeceksiniz ama her seferinde o tirnaklari koymak mesaj tipini ayarlamak falan beni sikar.Bu yüzden bunu tempateyle kullanirim.

Þimdi ShortcutName bölümüne ApMes yazdim.Hatirlayacagim kadariyla.Daha da kisa yazabilirim.

Description bölümünede baska bir açiklama yazdim.Mesela ApplicationMessageBox yazdim.Istediginizi yazabilirsiniz.

OK butonuna tikladim.

Code yazili bölüme de kod kalibiniz yazabilirsiniz.Ben Þunu yazdim.

Application.MessageBox('Mesajini buraya yaz','Buraya Baslik Yaz',MB_ICONINFORMATION);

Sonra pencereleri ok butonlarini tiklayarak kapattim.Sonra herhangi bir proje açip kod sayfasina girdim.

A yazdim ve Ctrl+J yazdim.Delphi otomatik olarak " Application.MessageBox('Mesajini buraya yaz','Buraya Baslik Yaz',MB_ICONINFORMATION);

" kalibini olusturdu.

Arti bir not bazen delphiyi tekrar kaldirmak ve kurmak zorunda kaliriz.O zaman her seferinde böyle templateler olusturmak için çabami sarfedecegiz.Hayir.

o templateleri yazdigimiz bölümde Import ve Export butonları var.Export dedigimiizde o anda hafizasindaki kayitli tüm templateleri bir text dosyaya kaydediyorsunuz.Sonrada bu dosyayi kaybetmezseniz delphiyi yeniden kurdugunuzda Import diyerek bu templateleri zahmetsizce çekebilirsiniz.

Herkese hatasiz kodlar.Baska bir püf noktasinda bulusmak dilegiyle.

Yüksel DEMİRCİOĞLU

Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.
Sayfa: [1] Yukarı git Bu Konuyu Gönder Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer:  

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.8 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.031 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu