Hay-NS Yazılım

DONANIM => Donanım Genel => Konuyu başlatan: turkoder üzerinde Nisan 14, 2010, 08:45:46 ÖSKonu Başlığı: Nero ile Cd yazarken seçeneklerde çıkıyor disc at once ve track at once
Gönderen: turkoder üzerinde Nisan 14, 2010, 08:45:46 ÖS
 
Disc At Once nedir ?

Track At Once nedir ?

Farkları Nelerdir ?

 Track At Once  :
Bu yazma kipinde her track bitiminde yazma laseri durur ve iki block yazar. Yeni bir track yazılmaya başlandığında, yazma laseri tekrar başlar ve bir bağlantı (link)bloğu ve  4 de block yazar. Her track yazımında bu iş yenilenir. Normalde bu arada yazılan verilerin cd nin içeriğine bir etkisi yoktur ancak çoğu oynatıcı audio parçaların geçişlerinde bir click sesi duyarsınız. Bu sebeble audio cd ler disc at once yazılmalıdır. Avantajı cd yi kapatmamak (finalize) şartı ile sonradan veri eklenebilmesidir.

Disc At Once   :
Yazma laseri bir sefer başlar, hiç durmadan kaydı yazar. Kayıt sonuna kadar durmaz.Bu tip yazımı hemen hemen her cihaz okuyabilir. Ayrıca cd lere alabileceğinden fazla yazmak istiyorsanız (overburn) yine disc at once seçmelisiniz. Ancak cd ye sonradan veri ekleyemezsiniz.

 

Hangi özellik ne zaman kullanılır :
Track at once : Müzik veya VCD basacaksanız bunu tercih etmelisiniz. Yapmazsanız bu amaçla üretilmiş aletlerde kullanıldığında okuyucu sapıtır ve izler arası geçişleri tutturamayabilir.  örneğin 15 inci şarkıyı çalmasını isterseniz ve bunu bir defada hatasız bulmasını istiyorsanız bu track at once ile kayıt edilmelidir.

Disc At once: Yazılım ve veri yazma işlerinde tercih sebebidir. Bu kipte yazılmayan bir BOOT cd açılış yapamaz. Yani açılış yapacak bir cd bu kipte yazılmalıdır.

özetle bu işe yarar

 Track at Once multisession disklerde kullanilirken; disc-at-once cd kopyalamada da kullanilan tek methoddur.