Hay-NS Yazılım

FORUM ÖZEL => TARİH ŞUURU => Konuyu başlatan: mermaid üzerinde Şubat 07, 2008, 05:51:19 ÖSKonu Başlığı: yıldırım beyazid
Gönderen: mermaid üzerinde Şubat 07, 2008, 05:51:19 ÖS
YILDIRIM BEYAZİD
 1360'ta doğdu.Babası Murad Hudavendigar'dır.Küçük yaştan itibaren dervrin seçkin alimlerinden din ve fen ilimlerini öğrendi.Dördüncü padişahtır.
 1389'da  Birinci Kosova Savaşı'na katılarak büyük kahramanlık gösterdi.Savaş sonunda babası Sultan Murad'ın şehadeti üzerine tahta çıktı.
 Yıldırım Beyazid çevik,atılgan ve çok cesurdu.Ani olaylar karşısında soğukkanlığı muhafaza ederek kararını verir ve ordusunu süratle istediği yere sevkederdi.Bu yüzden kendisine "Yıldırım" denilmiştir.Düşmanları bunu bildiği için çok ihtiyatlı davranırdı.Ömrünü cepheden cepheye koşmakla geçirmiştir.Adaleti çok meşhurdu.Her gün belirli zamanda halkın kendisini göreceği bir yere gelir,şikayet ve arzularını dinlerdi.Alimlerin sohbetlerinde bulunur,evliyaya hürmet ederdi.
 Ankara Çubuk ovasında Timur'la yapılan muharebe sonunda,Osmanlı ordusu yenilirken, Yıldırım Beyazid de esir düştü.Esaret zilletini kaldıramayan Yıldırım Beyazid, yedi ay kadar sonra kederinden ve nefes darlığından kırk dört yaşında vefat etti(1403).